Trwa ładowanie proszę czekać ...

Nowa piramida zdrowego żywienia - więcej warzyw

1 lutego 2017

W piramidzie żywienia będziemy mogli zobaczyć jak od strony graficznej wygląda zdrowe żywienie. To ogólna idea, w ramach której można komponować jadłospis, tak by postępować zgodnie z tym czego wymaga nasz organizm.

W styczniu minionego roku dostaliśmy nową piramidę, która skonstruowana została na podstawie wszystkich pojawiających się od jakiegoś czasu wskazań i badań naukowych. W grę wchodziły również rekomendacje ze strony światowych ośrodków eksperckich. Dość znacząco ta piramida różni się od tego co do tej pory zostało wykonane.

Nieco inaczej ukształtowana została sama nazwa piramidy, która obecnie zwraca uwagę na fakt, że aktywność fizyczna dla naszego organizmu jest bardzo ważna. Aktywność fizyczna już wcześniej była wskazywana jako niezwykle istotna, ale obecnie można wnioskować, że bez codziennej dawki ruchu nie da się pozostać w dobrym zdrowiu na długi okres czasu. Zachęca się więc do regularnej aktywności niej więcej około 30-45 minut dziennie. Nie musi to być duży wysiłek. Na początku już spacer może być dla nas naprawdę dobry.

Nowa piramida – stawiamy na warzywa

Najbardziej istotna zmiana to fakt, że na samym dole piramidy w nowej wersji pojawiają się warzywa zamiast produktów zbożowych, które były tam do tej pory. Obecnie ilość tych produktów została nieco ograniczona, ponieważ produkty zbożowe zostały wprowadzone piętro wyżej. Doniesienia naukowe bez żadnych wątpliwości wskazują nam, że właśnie warzywa i owoce są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jedzenie warzyw

To właśnie one charakteryzują się tym, że dostarczać będą nam właśnie tego co ważne, witamin, minerałów, przeciwutleniaczy. Dzięki nim będzie można chronić układ krążenia przed nowotworami, można uzyskać sobie odpowiednią masę ciała, będzie mniejsze ryzyko pojawienia się cukrzycy. Warzywa i owoce to cenna wartość, należy je ustawić w formie ¾ warzyw na ¼ owoców.

Produkty zbożowe

Oczywiście produkty zbożowe są nam nadal proponowane ale już w mniejszych ilościach. Ludzie w naszym kraju chętnie spożywają tak zwane kanapki, ale wydaje się, że czasami po prostu dla naszego organizmu lepiej będzie to ograniczyć na rzecz lekkostrawnych sałatek. Jeśli już w grę wchodzić będą produkty zbożowe to wybieramy te pełnoziarniste, kasze czy brązowy ryż. Nad zbożami znajdują się cenne produkty mleczne, które dostarczają nam witaminę D oraz wapń.

Mięso i ryby

Nad nimi zaś mięsa, ryby, jaja. Obecnie zauważa się, że nadmiar mięs może źle na nas wpływać, dlatego ewentualnie będzie można ograniczać ich spożywanie wyłącznie do pół kg na tydzień, zamiast nich zaś ryby oraz jaja. Na szczycie pojawiają się tłuszcze, które jednak trzeba ograniczać, ewentualnie wybierajmy te dobre tłuszcze z orzechów, oliwa z oliwek.